Wskazania: u niemowląt i małych dzieci związanych z: bolesnym ząbkowaniem, kolką niemowlęcą, dyskomfortem jelitowym – bóle brzucha, wzdęcia i zaparcia, infekcją, alergią, szczepieniem.
Skład: 1 czopek zawiera: substancje czynne: 1,1mg Chamomilla recutita D4, 1,1mg Atropa bella-donna D4, 1,1mg Plantago major D4, 2,2mg Pulsatilla pratensis D4, 4,4mg Calcium carbonicum Hahnemanni; substancje pomocnicze: tłuszcz obojętny.
Działanie: łagodzi ból związany z ząbkowaniem.
Dawkowanie: doodbytniczo. Przed zastosowaniem wyjąć czopek z blistra. Zalecana dawka to:
- dzieci powyżej 12. lat: od 1 do 4 czopków na dobę;
- dzieci od 6. do 12. lat: od 1 do 3 czopków na dobę;
- dzieci od 1. do 6. lat: od 1 do 2 czopków na dobę;
- niemowlęta poniżej 1. roku życia: 1 czopek na dobę.;
Nie przekraczać zaleconej dawki. Nie należy stosować leku dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pozostałe składniki leku; nadwrażliwość na rumianek (Chamomilla recutita) lub rośliny z rodziny złożonych (Compositae/ Asteraceae). Lek nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.
Heel, Viburcol Compositum – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
W tym miejscu znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania dotyczące leku Viburcol Compositum.
W jaki sposób działa Viburcol Compositum?
Viburcol compositum to homeopatyczny wyrób leczniczy, którego właściwości związane są z obecnością substancji aktywnych. Działają one wspomagająco w stanach niepokoju – wywołanych np. ząbkowaniem – u niemowląt i małych dzieci.
Jakie środki ostrożności zachować podczas podawania leku Viburcol Compositum?
Stosując Viburcol u niemowląt, należy zachować pewną ostrożność i – co najważniejsze – skonsultować się z lekarzem. W sytuacji, w której pojawią się duszności, gorączka, plwocina z ropą lub śladami krwi, trzeba natychmiast udać się do specjalisty. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest również ból brzucha pojawiający się bez wyraźnej przyczyny. Należy wówczas ustalić, z czego konkretnie wynikają takie dolegliwości, ponieważ mogą być one symptomami innych chorób.
Czy Viburcol compositum może wywołać działania niepożądane?
Tak – jak każdy dostępny na rynku lek. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się skutki uboczne, czyli m.in. biegunka czy też skórne reakcje alergiczne.
W jaki sposób powinien być przechowywany lek Viburcol compositum?
Ze względu na swoją specyfikę Viburcol powinien być przechowywany w temperaturze niższej niż 25 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury szybko doprowadzają do zmiękczenia czopków, a nawet do ich całkowitego rozpuszczenia, co wyeliminuje możliwość ich użycia. Co równie istotne – czopki Viburcol należy przechowywać poza zasięgiem dzieci.
Czy Viburcol można przyjmować z innymi lekami? Czy występują jakieś interakcje?
Obecnie nie ma danych dotyczących interakcji Viburcol compositum z innymi lekami. W celu zachowania bezpieczeństwa należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.