Preparat zawiera składniki zapobiegające zakwaszeniu organizmu, które może być spowodowane różnymi czynnikami, np. dietą oraz wysiłkiem fizycznym. Polecany dla osób, które chcą zapewnić organizmowi prawidłową równowagę kwasowo-zasadową.
Alkala N to idealny preparat zasadowy łagodzący objawy w ostrych stanach chorobowych. Preparat zawiera składniki zapobiegające zakwaszeniu organizmu, które może być spowodowane różnymi czynnikami, np. dietą oraz wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Został on stworzony z myślą o osobach borykających się z kłopotami żołądkowymi takimi jak: zgaga, kwaśne odbijanie i wymioty, wzdęcia, nudności, uczucie wypełnienia, ucisk w żołądku, które są typowymi objawami nadkwaśności żołądka i jelit.
Alkala neutralizuje skutki nadużycia alkoholu pomaga likwidować objawy kaca. Dzięki swojemu specjalnie dobranemu składowi Alkala N oczyszcza organizm z nadmiaru kwasów wywołujących kłopoty z przemianą materii, a tym samym pomaga przywrócić naturalną równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Do preparatu zostały dołączone paski-testery pH, dzięki którym możliwa jest codzienna kontrola równowagi kwasowo-zasadowej.
Alkala N w postaci proszku zawiera głównie wodorowęglan sodowy (Natriumhydrogencarbonat) i wodorowęglan potasowy (Kaliumhydrogencarbonat) oraz cytrynian sodu (Natriumcitrat). Jest to zatem idealny preparat szybko przywracający równowagę gospodarki kwasowo-zasadowej, z jednej strony dzięki ochronnemu działaniu wodorowęglanu sodowego, z drugiej zaś poprzez dostarczanie jonów potasu i wreszcie poprzez dostarczanie soli słabego kwasu organicznego. Słabe kwasy organiczne mogą być metabolizowane w organizmie zasadowo, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości protonów w tkankach.
Działanie
ALKALA wpływa głównie na mezenchymę (przestrzeń międzykomórkową, przestrzeń Pischingera), która ma decydujące znaczenie dla wszelkich procesów odżywczych i wydalniczych komórek organizmu. Wszelkie blokady i zaburzenia funkcjonalne oraz zmiany pH zachodzące w tej przestrzeni prowadzą do obniżenia sprawności czynnościowej wszystkich narządów w organizmie. Stopniowo, w narządach uwarunkowanych genetycznie jako najsłabszych, dochodzi do wyczerpania mechanizmów kompensacyjnych i następstwie tego do choroby. Styl życia narzucony przez postęp cywilizacyjny predysponuje do powstawania kwasicy mezenchymalnej i następstw z nią związanych. W ostatnim dziesięcioleciu obserwujemy zmiany w przebiegu wielu chorób, które często zmieniły swój charakter z ostrych na przewlekłe. Wiele schorzeń ma również nietypowy obraz kliniczny i sprawia poważne problemy terapeutyczne. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest występowanie kwasicy mezenchymalnej, która zaburza czynność przestrzeni międzykomórkowej. Dlatego podawanie preparatu ALKALA pozwala na uzyskanie optymalnego pH w przestrzeni Pischingera co ułatwia transport do i odkomórkowy, prowadząc w konsekwencji do poprawy funkcji komórek.
Ponadto ALKALA działa też miejscowo alkalizująco w przewodzie pokarmowym i wyzwala reakcje zwrotne między żołądkiem, dwunastnicą i trzustką. Obniżenie pH w dwunastnicy prowadzi do osłabienia aktywności enzymów trawiennych, czyli do upośledzenia jednej z głównych funkcji przewodu pokarmowego. Uruchamiane zostają wówczas mechanizmy kompensacyjne. wyrównujące. Może dojść do rozluźnienia wpustu żołądka i odruchowej fali przeciwperystaltycznej, która spowoduje uczucie zgagi. Z drugiej strony trzustka jest stymulowana do większej produkcji wodorowęglanów i enzymów trawiennych. Gdy w organizmie postępuje proces stopniowego zakwaszania mezenchymy (przestrzeni międzykomórkowej), rezerwy buforowe zostają wyczerpane. Trzustka nie jest w stanie sprostać wzmożonemu zapotrzebowaniu na wodorowęglany, dlatego mechanizmy kompensacyjne powodują zwiększone wytwarzanie NaHCO3 w żołądku, co z kolei powoduje nadmiar jonów wodorowych, które obniżają pH w żołądku. Jeżeli taki proces trwa przez wiele lat dochodzi do niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki i nadkwasoty żołądka. Dużą pomocą u pacjenta z objawami zgagi, nadprodukcją soku żołądkowego i cechami niedomogi zewnątrzwydzielniczej trzustki może okazać się ALKALA N. Preparat podajemy na czczo po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie, która działa relaksacyjnie na odźwiernik i dzięki temu ALKALA N nie zalega w żołądku, tylko szybko przedostaje się do dwunastnicy. W dwunastnicy alkalizuje środowisko stwarzając przez to dogodniejsze warunki dla działania enzymów trawiennych. Trzustka nie musi produkować większej ilości wodorowęglanów, dlatego w żołądku nie jest potrzebne zwiększone wytwarzanie NaHCO3, i kwasu solnego. Dzięki temu objawy zgagi będą zmniejszały się a czynność trzustki powinna poprawić się. Przy okazji warto zwrócić uwagę na rolę żołądka w buforowaniu środowiska wewnętrznego organizmu poprzez wydzielanie wodorowęglanów od krwiobiegu, który powinien zainteresować badaczy procesów równowagi kwasowo-zasadowej.
Dawkowanie
- Dorośli: 1 miarkę proszku ( 3 g ) należy rozpuścić w płynie o objętości ½ szklanki i wypić małymi porcjami w ciągu dnia.
Osoby z bezkwaśnością żołądka, zasadowicą, hipopotasemią oraz hypochlorydią nie powinny spożywać preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej do spożycia porcji w ciągu dnia. Produkt nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.
Użycie pasków-testerów pH
Dzięki dołączonym do opakowania paskom-testerom pH możliwa jest pełna kontrola równowagi kwasowo-zasadowej. Końcówkę paska wskaźnika należy na krótko przytrzymać pod strumieniem moczu i porównać jej zabarwienie ze skalą kolorów na wewnętrznej stronie próbnika. Otrzymaną w ten sposób wartość pH należy wpisać do tabelki kontrolnej. W ten sposób można stwierdzić wpływ przyjmowanego pożywienia względnie chorób na poziom równowagi kwasowo-zasadowej. Jeśli w kilku następujących kolejno pomiarach mierzona wartość pH jest poniżej 7, zaleca się przyjmowanie ALKALA N. Przy wartościach pH w granicach między 6,0 a 7,0 należy codziennie rozpuścić pełną miarkę ALKALA N w szklance wody lub soku popijać z tego roztworu co kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli wartości pH leżą w przedziale pomiędzy 5,2 a 6,0, należy zwiększyć dawkę, jeśli powyżej 7,0, obniżyć lub całkiem pominąć następną dawkę leku. Wartość pH kontrolujemy rano przed śniadaniem i przed przyjęciem ALKALA N. Następny pomiar kontrolny przeprowadza się wieczorem przed kolacją.
Skład
dwuwęglan sodu, dwuwęglan potasu, cytrynian sodu; 1 miarka proszku ( 3 gramy ) zawiera: 2,7 grama dwuwęglanu sodu, 0,3 grama dwuwęglanu potasu, 0,05 grama cytrynianu sodu.
Gospodarka kwasowo-zasadowa i zakwaszenie organizmu
Gospodarka kwasowo-zasadowa ma decydujący wpływ na wszelkie procesy życiowe zachodzące w naszym organizmie. Najlepszy dla nas jest stan równowagi kwasowo zasadowej, co odpowiada wartości pH moczu 7. Przy odczynie pH moczu powyżej 7 przeważają w nim składniki zasadowe. Jeżeli wartość pH moczu spada poniżej 7 - przeważają kwaśne składniki moczu. Jeśli pH jest poniżej 6, następuje patologiczne zachwianie równowagi. W przypadku długotrwałych przesunięć pH w stronę odczynu kwaśnego, wzrasta udział kwaśnych produktów przemiany materii w płynach komórkowych i w moczu, co może prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie. Reakcja organizmu Im większy udział kwaśnych produktów przemiany materii, tym trudniej są one wydalane. Prowadzi to do wzmożonego nagromadzenia nierozpuszczalnych pozostałości przemiany materii, jak np. kwas moczowy, co powoduje skłonność do zachorowania na choroby reumatyczne i tworzenie się kamieni w drogach moczowych. Jednocześnie kwaśne pozostałości przemiany materii odkładają się w tkankach, utrudniając swobodny przepływ erytrocytów w naczyniach włosowatych (obniżona ruchliwość czerwonych krwinek z tendencją do blokady naczyń). Choroby Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej w stronę odczynu kwaśnego jest typowym objawem towarzyszącym nasilających się zaburzeń przemiany materii.
Długotrwałe zakwaszenie sprzyja rozwojowi poważnych chorób takich jak: nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, osteoporoza, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe stawów, a także może powodować ogólne zmęczenie, brak koncentracji, zaburzenia snu, napięcie nerwowe, depresje, częste infekcje, zaparcia, łamliwość paznokci i wypadanie włosów. Z zachwianiem równowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej i przesunięciem w stronę odczynu kwaśnego mamy dziś do czynienia coraz częściej, choćby ze względu na warunki życia i otaczające nas środowisko. Równowaga ta ulega dalszemu zachwianiu poprzez nadmierne spożycie produktów żywnościowych stymulujących wytwarzanie kwasów, takich jak np. mięso, tłuszcz, ser, jajka, a z używek alkoholu i nikotyny, kawy i czarnej herbaty. Objawy zakwaszenia organizmu: - układ pokarmowy: ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego - mięśnie-stawy: dna moczanowa (kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), uszkodzenia dysków międzykręgowych, ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm - skóra-włosy-zęby: wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis - układ metaboliczny: nadwaga, napady wilczego głodu, nagły głód słodyczy, cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu - układ sercowo-naczyniowy: nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca - cały organizm: chroniczne bóle, depresja, zmniejszona wydolność organizmu, ogólnie złe samopoczucie, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, obniżenie popędu płciowego, przetrenowanie u sportowców, szybkie męczenie się