Wskazania
Paracetamol Hasco 250 mg to czopki doodbytnicze o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zalecane do stosowania w przypadku bólu różnego pochodzenia i stanów gorączkowych.
Właściwości
Paracetamol Hasco 250 mg jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w postaci czopków doodbytniczych, który bazuje na substancji czynnej paracetamolu. Lek ten nie działa przeciwzapalnie oraz nie obniża prawidłowej temperatury ciała. Paracetamol jako substancja czynna nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi i krzepnięcia. Czas działania przeciwbólowego Paracetamolu Hasco to 4-6 godzin, a działania przeciwgorączkowego 6-8 godzin.
Skład
1 czopek zawiera:
substancję czynną: paracetamol - 250 mg;
substancję pomocniczą: tłuszcz stały (Witepsol S58).
Stosowanie
Czopki Paracetamol Hasco przeznaczone są do stosowania doodbytniczego.
U dorosłych stosuje się dawkę 500 mg jednorazowo.
Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla osób dorosłych w przypadku leczenia krótkotrwałego wynosi 4,0 g, a długotrwałego 2,6 g.
Bez zalecenia lekarza nie nalezy czopków stosować dłużej niż 10 dni.
U dzieci dawkę ustala się wg masy dziecka (przeciętnie jednorazowo 10 do 15 mg/kg masy ciała) lub według poniższej tabeli wiekowej.
Dawki jednorazowe:
3 miesiące-1 rok - 80 mg
2–3 lata - 125 mg
4–6 lat - 125 mg do 250 mg
7–8 lat - 250 mg
9–10 lat - 250 mg do 500 mg
11–12 lat - 500 mg
W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 godziny, ale nie więcej niż 4 razy na dobę.
U dzieci nie należy stosować leku dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem.
Ważne informacje
U dzieci w wieku poniżej 2. roku życia lek Paracetamol Hasco należy stosować tylko z przepisu lekarza.
W przypadku wrażenia, że działanie leku Paracetamol Hasco jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Nie należy stosować leku Paracetamol Hasco, jeśli występuje nadwrażliwość na paracetamol, ciężka niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby, choroba alkoholowa czy ciężka niewydolność nerek.