Clotrimazolum Medana to lek w postaci płynu do stosowania na skórę w przypadku grzybiczych zakażeń skóry wywołanych przez dermatofity, drożdżaków, łupieżu pstrego oraz grzybic wałów paznokciowych.
Jak działa płyn na skórę Clotrimazolum Medana?
Substancją czynną leku Clotrimazolum Medana jest klotrymazol, lek z grupy pochodnych imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach wykazuje on działanie grzybostatyczne (hamuje wzrost grzybów) na dermatofity (bakterie z rodzajów Epidermophyton, Trichophyton, Microsporum), drożdżaki (jak Candida albicans i inne gatunki z rodzaju Candida, Cryptococcus neoformans, Malassezia furfur), Aspergillus spp., pleśnie i grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Sporotrichum schenckii). W dużych stężeniach lek działa grzybobójczo.
Wskazania
Lek Polpharma Clotrimazolum Medana stosuje się w przypadku:
- grzybiczych zakażeń skóry wywołanych przez dermatofity,
- drożdżaków,
- łupieżu pstrego,
- grzybicy wałów paznokciowych.
Skład
Clotrimazolum Medana płyn na skórę 15 ml - skład
1 ml płynu zawiera:
- substancję czynną: klotrymazol (Clotrimazolum) 10 mg,
- substancje pomocnicze: izopropylu mirystynian, etanol bezwodny.
Działanie
Grzybobójcze, grzybostatyczne.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza, lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę.
- Kilka kropli płynu lekko wciera się 2-3 razy na dobę w chorobowo zmienione miejsca na skórze.
- Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, leczenie należy kontynuować jeszcze przez co najmniej 4 tygodnie, aż do całkowitego ustąpienia dolegliwości.
- W grzybicy stóp lek należy stosować jeszcze przez dwa tygodnie po ustąpieniu wszystkich objawów choroby, aby zapobiec jej nawrotowi.
Przeciwwskazania
- Jeśli pacjent ma uczulenie na klotrymazol lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- I trymestr ciąży.
- Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym.
- Nie należy stosować w okolicy oczu.
- Nie stosować doustnie.
Działania niepożądane
Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Po zastosowaniu leku mogą wystąpić objawy miejscowego podrażnienia skóry. W przypadku nasilenia się objawów podrażnienia lub gdy objawy podrażnienia nie ustąpią po kilku dniach, należy zaprzestać stosowania leku.
- U niektórych osób w czasie stosowania leku mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku zaobserwowania poniższych objawów, jak również innych, niewymienionych poniżej, należy odstawić lek i poradzić się lekarza.
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Klotrymazol może hamować działanie innych miejscowo stosowanych leków przeciwgrzybiczych, zwłaszcza antybiotyków polienowych, np. nystatyny i natamycyny, osłabia działanie amfoterycyny B.
- Stosowane miejscowo kortykosteroidy osłabiają działanie klotrymazolu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
- Nie przewiduje się wpływu leku Nurofen na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po zastosowaniu zalecanych dawek i określonego czasu trwania leczenia.