Co to jest homeopatia?
Jedną z form medycyny niekonwencjonalnej, która bardzo często jest mylona z ziołolecznictwem, jest homeopatia. Ta metoda leczenia została zdefiniowana i usystematyzowana przez Samuela Hahnemanna między 1796 a 1843 rokiem. Ten niemiecki lekarz, zarazem chemik i toksykolog, badał przez ponad pół wieku racjonalne zastosowanie zjawiska farmakologicznego, prawa podobieństwa, znanego już Hipokratesowi.
„Leki są w stanie spowodować wyzdrowienie w chorobach analogicznych do tych, które są w stanie same wywołać”.
Hahnemann zdefiniował homeopatię jako metodę terapeutyczną, która polega na podaniu pacjentowi jako leku, substancji zdolnej do wywołania u osoby zdrowej podobnego (homeo) cierpienia (pathos) inaczej mówiąc, określił prostą regułę „similia similibus curentur” (łac.) – podobne leczy podobne.
To właśnie Samuel Hahnemann wprowadził preparaty homeopatyczne, prawa, systematykę chorób, a także używane do dzisiaj dwa pojęcia: homeopatia oraz alopatia. Zależało mu, aby w ten sposób wyrazić własną koncepcję leczniczą. Jego założenia zostały spisane w opublikowanym w 1810 r. „Organonie sztuki medycznej”. W ciągu swojego życia ten niemiecki lekarz i chemik wydał jeszcze dwa dzieła, zatytułowane „Choroby chroniczne” oraz „Materia Medica Pura”.
Od XIX wieku ideę Samuela Hahnemanna kontynuowali jego uczniowie: Constantine Hering (1800–1880) oraz James Tyler Kent (1849–1916).
Jak zrodziła się w umyśle Hahnemanna idea leku homeopatycznego?
Nie było to dziełem przypadku. Samuel Hahnemann miał za sobą ogrom pracy nad uporządkowaniem współczesnej mu wiedzy o leku.
Z nowoczesnego punktu widzenia można określić homeopatię jako rodzaj terapii bodźcowej. Na bazie relacji podobieństwa pomiędzy indywidualną chorobą i wybranym środkiem leczniczym zażycie leku uruchamia specyficzną stymulację: środek, który w przypadku zdrowego człowieka wywołuje określone objawy chorobowe, pomaga choremu wykazującemu podobny zespół objawów.
Zasady działania leków homeopatycznych
Leczenie za pomocą dziedziny stworzonej przez Samuela Hahnemanna polega na tym, że osoba chora przyjmuje preparaty homeopatyczne zawierające substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większej dawce wywołałyby takie objawy, jak sama choroba. W mniejszej natomiast wykazują właściwości lecznicze.
Wyżej opisaną zasadę można porównać np. do kataru, który bardzo często jest powodowany krojeniem cebuli. Sok ze świeżo wyciśniętej cebuli podrażnia błony śluzowe nosa, na skutek czego zaczynami kichać, łzawić i pojawia się wodnista wydzielina – są to objawy niejako „sztucznie” wywołanego kataru. Osoba chora z podobnymi objawami dostanie środek homeopatyczny sporządzony z cebuli. To preparat, dzięki któremu katar zniknie tak samo szybko, jak się pojawił.
Jakie choroby leczy homeopatia?
Środki homeopatyczne mają za zadanie przede wszystkim uderzenie bezpośrednio w chorobę, a nie w jej objawy. Przy pomocy tej formy medycyny niekonwencjonalnej można leczyć wiele różnego rodzaju schorzeń, w tym między innymi przeziębienie, choroby skóry, narządów ruchu, układu pokarmowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, przewlekłe stany zapalne układu moczowo-płciowego itp. Leki homeopatyczne są także niezwykle skuteczne w zwalczaniu biegunki u dzieci, zapalenia stawów, grypy, alergii oraz choroby lokomocyjnej.
Chociaż preparaty, jakie oferują współcześnie apteki homeopatyczne, Boiron czy innych producentów, są stosowane w wielu różnego rodzaju chorobach, to jednak istnieją schorzenia, których nie można leczyć tego typu lekami. Należą do nich między innymi gruźlica, błonica oraz choroby weneryczne, które wymagają specjalistycznej terapii.
Rodzaje preparatów homeopatycznych
Granulki, roztwory oraz tabletki homeopatyczne, jakie proponuje dziś niejedna apteka internetowa online, można podzielić na:
- Leki roślinne, które są uzyskiwanie głównie z pranalewek powstających w wyniku macerowania roślin bądź ich części w alkoholu – tego typu produkty są stosowane przede wszystkim do leczenia objawów chorobowych,
- Leki mineralne, produkowane między innymi z takich minerałów jak związki siarki, sole wapnia itp. – są one polecane najczęściej w terapiach schorzeń przewlekłych oraz w leczeniu podłoża chorobowego,
- Leki zwierzęce, które powstają na bazie całych owadów (np. mrówki, pszczoły) lub ich wydzielin czy narządów, sprawdzają się jako środki w zwalczaniu schorzeń ostrych oraz przewlekłych.
Zasady przyjmowania leków homeopatycznych
Leki homeopatyczne, które są dzisiaj oferowane przez różne apteki online, powszechnie są postrzegane jako produkty bezpieczne i niewywołujące skutków ubocznych. Jednak przy ich przyjmowaniu warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, między innymi o tym, że:
- Środki homeopatyczne powinny być przyjmowane przynajmniej na ok. pół godziny przed posiłkiem,
- W trakcie terapii należy unikać spożywania preparatów, które w jakikolwiek sposób mogłyby przyczynić się do osłabienia działania leku, np. zawierających kofeinę,
- Homeopatyczny lek na zatoki, kaszel, katar, alergię, nerwicę czy każde inne schorzenie należy zawsze przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w temperaturze pokojowej, jak najdalej od urządzeń emitujących promieniowanie elektromagnetyczne (komputery, telefony komórkowe itp.),
- Preparaty stosowane w leczeniu homeopatycznym powinny być zawsze dobierane indywidualnie, dlatego dwie osoby nigdy nie mogą przyjmować tego samego leku.
Homeopatia a medycyna
Homeopatia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej, która często jest stosowana jako metoda wspomagająca medycynę konwencjonalną. Skuteczność preparatów homeopatycznych takich jak leki na zatoki, katar, kaszel, przeziębienie, alergię czy na nerwicę nie została potwierdzona dowodami naukowymi, dlatego Rada Naczelna Izby Lekarskiej nie popiera tego rodzaju metody leczenia, a środki homeopatyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ta forma medycyny niekonwencjonalnej ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Stosowanie leków homeopatycznych Boiron czy innych producentów jest wskazane tylko w określonych przypadkach. Zastosowanie homeopatii może w niektórych sytuacjach wyeliminować konieczność antybiotykoterapii, np. w infekcjach górnych dróg oddechowych u dzieci.
FAQ
- Jakie są podstawowe zasady homeopatii?
Jedną z podstawowych i zarazem kluczowych zasad homeopatii jest leczenie człowieka jako całości, jedności umysłu i ciała, z uwzględnieniem indywidualności jednostki. Nie ma dwóch takich samych pacjentów, którzy tak samo będą reagować na leki.
- Czy leki homeopatyczne wywołują skutki uboczne?
Leki homeopatyczne, jakie w swojej ofercie posiada dzisiaj niejedna apteka internetowa, są uznawane za preparaty bezpieczne, które nie wywołują skutków ubocznych.
- Czy preparaty homeopatyczne mają badania potwierdzające ich skuteczność?
Wbrew powszechnym przekonaniom, istnieje sporo badań dowodzących, że homeopatia stanowi skuteczną metodę leczenia wielu chorób. Doskonałym przykładem może być najnowszy raport HTA szwajcarskiego rządu, który jednoznacznie wskazuje, że większość leków homeopatycznych dostępnych na rynku, czy to Boiron, czy innych producentów, jest nie tylko bezpiecznych, ale i skuteczna.
- Czy to prawda, że homeopatia działa powoli?
Jest to błędne przekonanie, a jego podstawą jest fakt, że pacjenci na ogół decydują się na homeopatię po wyczerpaniu innych metod leczenia, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
- Czy homeopatia to efekt placebo?
To kolejny mit, z którym należy się rozprawić. Leczenie homeopatyczne jest skuteczne także u osób, które po raz pierwszy stykają się z tą formą medycyny niekonwencjonalnej. Za pomocą środków homeopatycznych leczone są noworodki, niemowlęta, a nawet osoby nieprzytomne, co wyklucza efekt placebo.
- W jaki sposób przebiega leczenie homeopatyczne?
Leczenie homeopatyczne uwzględnia tzw. Prawa Natury dotyczące zdrowienia. Leki również są wytwarzane z naturalnych surowców, dzięki czemu leczenie jest procesem łagodnym i nieuciążliwym dla pacjenta.
- Czy homeopatii naucza się na uniwersytetach medycznych?
Polska jest jedynym państwem UE, w którym nie ma zajęć z homeopatii na wydziałach lekarskich. Fakultety z tej dziedziny medycyny niekonwencjonalnej są natomiast prowadzone na wydziałach farmaceutycznych w całym kraju.
- Jakie są niepowtarzalne zalety homeopatii?
Unikalną zaletą homeopatii jest fakt, że analiza homeopatyczna pacjenta umożliwia znalezienie przyczyny schorzenia, jak i leku, który go uleczy.
- Jakie choroby można leczyć lekami homeopatycznymi?
Przy pomocy środków homeopatycznych można leczyć większość chorób u dzieci oraz osób dorosłych. Homeopatia nie zastąpi jednak intensywnej terapii czy chirurgii.
- Co to jest pogorszenie homeopatyczne?
Pogorszenie homeopatyczne występuje bardzo rzadko. Jest związane z tym, że na początku leczenia niektóre objawy choroby mogą się krótkotrwale pogorszyć. Wówczas należy leku nie powtarzać, aż pogorszenie minie.
- Leki homeopatyczne na alergię
W ofercie naszej apteki posiadamy szeroki wybór leków homeopatycznych na alergię, które są dostępne w formie granulek, kremów oraz tabletek podjęzykowych. Oferujemy też aerozole do nosa zawierające w swoim składzie składniki ukierunkowane na zwalczanie różnego rodzaju uciążliwych objawów na tle alergicznym.
- Leki homeopatyczne na kaszel
W zakres naszego asortymentu wchodzą leki homeopatyczne przeznaczone dla dorosłych i dla dzieci, przy pomocy których można zwalczać zarówno kaszel mokry, jak i suchy. Są to preparaty w formie granulek, kropli oraz syropów, które bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu kaszlu oraz zakażeń układu oddechowego.
- Leki homeopatyczne na katar
Obok preparatów na kaszel, oferta naszej apteki internetowej obejmuje leki homeopatyczne na katar. Są to środki, przy pomocy których można zwalczać zarówno pierwsze, jak i rozwinięte objawy kataru. Oferujemy granulki, krople i tabletki podjęzykowe takich producentów jak Boiron, Heel, Lehning oraz Pascoe.
- Leki homeopatyczne na nerwicę
W asortymencie naszej apteki internetowej nie brakuje leków homeopatycznych na nerwicę, niepokój, tremę, stres oraz nerwobóle. Proponujemy produkty w formie kropli doustnych, granulek, tabletek językowych oraz herbat, które zostały opracowane w ten sposób, aby obniżać napięcie oraz pomagać w osiągnięciu uczucia relaksu.
- Leki homeopatyczne na przeziębienie
Środki homeopatyczne na przeziębienie, jakie oferuje nasza apteka, wspomagają organizm w walce z takimi objawami jak katar, kaszel i ból gardła, dodatkowo wspierając prawidłową pracę układu odpornościowego. Są to preparaty, których dostawcami są między innymi tacy producenci jak Boiron, Heel oraz Lehning.
- Leki homeopatyczne na zatoki
W zakres naszej oferty wchodzą leki homeopatyczne na zapalenie zatok, które są ukierunkowane na łagodzenie objawów niedrożności nosa oraz dolegliwości towarzyszących takich jak gorączka czy ból głowy. Zawarte w nich substancje czynne przyczyniają się do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa.