Wskazania
Amol to lek przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach:
- zewnętrznie - Amol stosowany jest zewnętrznie m.in. w celu poprawy złego samopoczucia, wynikającego np. z osłabienia organizmu podczas przeziębienia. Może być wcierany dla lepszego ukrwienia skóry w przypadku bólów mięśniowych czy migrenowych. Wcierając kilka kropel w miejsce ukąszenia lub użądlenia owadów można uśmierzyć ból i swędzenie.
- wewnętrznie - Amol stosowany jest doustnie w przypadku dolegliwości trawiennych, niestrawności, czy wzdęć. Przynosi ulgę po przejedzeniu i po zjedzeniu tłustego lub ciężkostrawnego posiłku.
Właściwości
Amol stanowi roztwór mentolu oraz mieszaniny olejków eterycznych w etanolu. Substancje czynne leku Amol to:
- olejek mięty pieprzowej, którego głównym składnikiem jest mentol;
- olejek lawendowy;
- olejek cytronelowy;
- olejek cynamonowy;
- olejek goździkowy;
- olejek cytrynowy;
- mentol.
Działanie leku wynika z działania poszczególnych substancji czynnych.
Stosowanie
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawkowanie i sposób stosowania
Leku nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub w postaci okładów.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
- Przyjmując Amol doustnie, należy dodać 10-15 kropli do połowy szklanki wody lub herbaty. Kropelki mogą być też podane z łyżeczką cukru. Amol przyjmujemy doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy dziennie.
- W przypadku przeziębienia zalecane jest nacieranie skóry (np. klatki piersiowej lub pleców) nierozcieńczonym preparatem kilka razy dziennie.
- Na ból głowy zaleca się wcieranie Amolu w skronie kilka razy na dobę
- Przy bólach mięśniowych należy nacierać płynem bolące miejsce kilka razy na dobę
- Miejsce po ukąszeniu owadów przecieramy wacikiem nasączonym preparatem w nierozcieńczonej formie.
- Powyższe dawkowanie jest opisane zgodnie z uniwersalnym zastosowaniem Amolu. W przypadku, gdy lekarz zaleci inne dawkowanie, należy stosować się do jego wytycznych.
Skład
1 g leku Amol zawiera substancje czynne: Mentholum (mentol) 17,23 mg; Citronellae aetheroleum (olejek cytronelowy) 1,00 mg; Caryophylli floris aetheroleum (olejek goździkowy) 1,00 mg; Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum (olejek cynamonowy) 2,40 mg; Limonis aetheroleum (olejek cytrynowy) 5,70 mg; Menthae piperitae aetheroleum (olejek mięty pieprzowej) 2,40 mg; Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) 2,40 mg.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: etanol 96% (v/v), woda.
Ważne informacje
Nie stosować w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.